بهترين جستجوي پروازها بهترين جستجوي پروازها .

بهترين جستجوي پروازها

شكوه مساجد تاريخي در گرجستان و ارمنستان

شكوه مساجد تاريخي در گرجستان و ارمنستان

ايروان

ايروان، پايتخت و بزرگ ترين شهر جمهوري ارمنستان در امتداد رود هرازدان واقع شده است و مركز اداري، فرهنگي و صنعتي كشور ارمنستان مي باشد. بازگشت تاريخ ايروان به سده هشتم قبل از ميلاد و پيدا شدن دژ اربوني در سال ۷۸۲ پيش از ميلاد در دور افتاده ترين نقطه غربي دشت آرارات و توسط پادشاه آرگيشتي يكم بازمي گردد. ايروان بوسيله يونسكو به عنوان پايتخت و مركز جهاني كتاب در سال ۲۰۱۲ (ميلادي) انتخاب شد. همينطور لازم به ذكر است، ايروان عضوي وابسته به شهرهاي اروپا مي باشد. ايروان به علت نزديكي و فاصله كمي كه به ايران دارد و داشتن جاذبه‌هاي زياد گردشگري، سالانه پذيراي بسياري از گردشگران ايراني مي باشد، شما نيز مي توانيد با خريد بليط هواپيما ايروان جزء اين گردشگران باشيد. اين شهر به يكي از كهن ترين اقامتگاه هاي جهان ملقب است و تاريخچه اي طولاني و چندين هزار ساله دارد. البته بايد اين را دانست كه با توجه به اينكه ايروان بزرگترين شهر ارمنستان است، ولي وسعت زيادي ندارد و در برابر شهرهاي بزرگ ايران مانند تهران و مشهد، شهري كوچك به نظر مي آيد.

ايروان

مسجد جامع ايروان

مسجد كبود ايروان يا مسجد جامع ايروان مسجدي است در مركز شهر ايروان، پايتخت ارمنستان، كه در زمان ايراني ارمنستان بنا شده است. ايروان قديم (دوره ايراني)  داراي ۸ مسجد بوده است كه در بين اين مسجد ها، فقط مسجد جامع كبود ايروان باقي‌مانده است. مسجد جامع كبود ايروان قبل از خروج آذربايجاني ها از ارمنستان در اختيار مسلمانان شيعه آذري قرار گرفت و آن را اداره مي كردند. اين مسجد در بين سال‌هاي ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ شمسي از طرف بنياد مستضعفان و جانبازان و به دست معماران ايراني بازسازي و مرمت شد و در اين مسجد به علاقه مندان اهل ارمنستان كه به يادگيري زبان فارسي علاقه دارند، زبان فارسي تدريس مي شود. همچنين در ارمنستان برروي تمبر و پاكت پستي نيز تصوير مسجد كبود ايروان منتشر شده است. بعد از آن خدمات ديني اسلامي در آن از مجدد آغاز شد و درحال حاضر تنها مسجد فعال شهر ايروان مي باشد. با اين وجود مسئولين ايروان علاقه اي به از سر گرفتن و يا ادامه اين بازسازي ها به عنوان مسجد ندارند و مي خواهند اين محل با موضوعات فرهنگي و همينطور به عنوان مركز فرهنگي ادامه‌ي فعاليت دهد. مسلمانان ايروان اعتقاد دارند، ساخت مركز فرهنگي مي‌تواند در جاي ديگري صورت گيرد. بازسازي‌هاي اين مسجد در سال ۱۹۹۹ پايان پذيرفتند. در طول روز‌هاي كاري هفته‌، نمايشگاهي از عكس هاي قديمي ايروان در اين محل برپا مي شود. اين مكان مجموعه قوانين سفت و سختي براي رفت و آمد دارد كه معلوم مي شود كجا مي‌توانيد برويد و كجا بايد از رفتن صرف نظر كنيد.

مسجد جامع ايروان

تفليس

تفليس، پايتخت تاريخي و زيباي گرجستان است كه در دو طرف رود كُر وسيع شده و از سه سمت با كوه هايي محاصره شده است. در حال حاضر تفليس به دليل فاصله كم و هزينه هاي پائين سفر، به يكي از مكان ها و شهرهاي مورد پسند گردشگران ايراني شده است، كه به راحتي و با تهيه بليط ارزان هواپيما تفليس مي توانيد به اين شهر زيبا و تاريخي سفر كنيد. تفليس شهري است كه تاريخ بلندش، بناهاي قرون وسطايي اش، موزه ها و كليسا هاي ديدني اش زيبايي را براي اين شهر به ارمغان مي آورند. با گشتن در جاي جاي تفليس به مردمي بر مي خوريد كه آوازه مهمان نوازي شان در همه جا پيچيده است. البته بيشتر ما گرجستان را به تفليس و باتومي مي شناسيم، اين ها دو شهري هستند كه گردشگران بسياري را از سراسر جهان به سمت خود مي كشانند.

تفليس

مسجد جامع تفليس

مسجد جامع تفليس در سده ۱۷۰۰ توسط امپراتوري عثماني بنا شد و در طول ۳۰۰ سال، سه بار كاملا ويران و  مجددا بازسازي شد. با وجود آنكه گرجستان سومين كشوري مي باشد كه دين مسيح را به عنوان دين رسمي خود انتخاب كرده است، اما تنوع مذهبي زيادي در اين كشور مشاهده مي شود. مسجد جامع تفليس نيز يكي از بارزترين مثال هاي تنوع مذهبي در تفليس تلقي مي شود. مسلمانان تفليس اعم از شيعه و سني در مسجد جامع تفليس جمع مي‌شوند و اعمال مذهبي خود را ادا مي كنند. قسمتي از مسجد به شيعيان و بخش ديگر آن به اهالي سنت تعلق دارد و اين دو قسمت بوسيله دو ستون از يك‌ديگر جدا شده اند.  يكي از خصوصيات مسجد جامع تفليس كه بسيار چشمگير است و مورد توجه قرار مي گيرد، دو محرابي بودن آن است. اين امر خود در جذب توريست بسيار مؤثر است. بسياري از مساجد مسلمانان به خصوص مساجد مربوط به شيعيان تفليس در زمان اتحاد شوروي از بين رفتند. البته مسجد جامع تفليس از مساجدي بود كه از تخريب كامل حفظ شد. در يك روايت گفته مي شود كه پس از نابودي مساجد شيعيان، مسلمانان شيعه نزد مفتي سني ها رفتند. از مفتي خواستند كه چاره اي را در اين رابطه بيانديشد. سپس با اظهار رضايت مفتي سني، بنا شد كه قسمتي از مسجد در اختيار شيعيان قرار بگيرد. بدينوسيله مسجد با پرده به دو قسمت جدا از هم تقسيم شد. بعد از آن شيعيان بخاطر عبادت بتدريج به مسجد تفليس روي آوردند. البته در آن قسمت كه متعلق به شيعيان مي باشد، محراب جديدي ساخته شده است.

مسجد جامع تفليس

مساجد در ادوار و تاريخ هاي مختلف داراي ساختار مختلفي هستند، برخي از مساجد به دليل عوض شدن دين مردمان آن زمان از كليسا و يا از آتشكده به مسجد تبديل شده اند و بعضي نيز مانند مسجد جامع تفليس با توجه به همبستگي مسلمانان شيعه و سني از دو محراب تشكيل مي شوند. براي بازديد از اين بنا هاي تاريخي و لمس تاريخ تفليس و ايروان به سايت جيبوجت رفته و با تهيه بليط هواپيما با توجه به نياز، سليقه و مقصد مورد نظرتان، از ديدن اين بناهاي تاريخي لذت ببريد.  


برچسب: بليط هواپيما،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۴:۵۰ توسط:jibojet موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :