جستجوي بهترين پروازها جستجوي بهترين پروازها .

جستجوي بهترين پروازها

تحولي عظيم در ساختار هواپيما به فاصله يك قرن

تغيير ساختار هواپيما از بنوئيست تا بوئينگ 787

بعد از اختراع و پرواز اولين هواپيما توسط برادران رايت، چيزي كه توجه بشر را به خود جلب كرد، توليد مدل هاي مختلف و پيشرفته تر اين اختراع جديد بود. استاندارد ها مدام به روز شد و در هر لحظه بالاتر مي رفت. براي مطلع شدن از اين سير تكاملي، تا انتهاي اين مطلب مارا همراهي كنيد.

بنوئيست، سال۱۹۱۴ BENOIST XIV

بنوئيست نخستين هواپيما در جهان بود كه بعد از هواپيماي برادران رايت ساخته شده و طبق يك برنامه منظم در سال ۱۹۱۴  بين شهرهاي سن پترزبورگ و تامپا تردد داشته است. اولين جابجايي مسافر به صورت دائم با 3 ساعت پرواز  در ۲ مسير پاريس و بروكسل و در سال ۱۹۱۹ ميلادي توسط بنوئيست انجام مي شد. لازم به ذكر يك نكته بسيار جالب است كه در سال 1919 در كل جهان فقط تعداد ۱۸ فروند هواپيماي حمل مسافر وجود داشت.

هواپيماي فورد، سال۱۹۲۶ FORD TRI-MOTOR

چارلز ليندبرگ در سال ۱۹۲۷ نخستين كسي بود كه با گاو آهني در رده پرواز هاي بين المللي آمريكا، سفر كرد. هواپيماي فورد به دليل اينكه به حدي در مقابل مدل هاي ديگر هواپيما هاب موجود قوي و ايمن تر بود، گاو آهني ناميده مي شد. پرواز با اين گاو آهني در آن دوره از سريع ترين سفرهاي انجام شده محسوب مي شد.

هواپيماي داگلاس، سال ۱۹۳۶ DOUGLAS DC-3

داگلاس يك مدل هواپيمايي بود كه براي سوددهي به صنعت هواپيمايي طراحي و توليد شد. چهارده مدل هواپيما بعدها جايگزين داگلاس شدند، ولي هيچ يك قادر نبودند به اندازه داگلاس در تجارت هوايي سود آفرين باشند. بيش از شصت سال از ساخت اين نوع هواپيما مي گذرد ولي همچنان نيز خاطرات سفر با اين مدل هواپيما در ذهن كساني كه سفر با داگلاس را تجربه كرده اند باقي مانده است.

هواپيماي داگلاس 1936 ميلادي

هوي لند، سال۱۹۵۲ DE HAVILLAND D.H. 106 COMET

هوي لند اولين جت مسافربري جهان، تحول و حركتي عظيم در صنعت هواپيمايي به شمار مي رفت. ولي سرنوشت آن در نيمه راه عوض و دچار تغيير كاربري شد. در سال ۱۹۵۴ در جت هايي كه به منظور جابجايي مسافر توليد شده بودند، هوي لند به دليل سرعت بالايي كه داشت، به يك هواپيماي كاربردي براي استفاده در جنگ ها تبديل شد.

بوئينگ ۷۷۷، سال ۱۹۵۸ BOEING

بوئينگ نخستين جت مسافربري آمريكايي بود كه معناي واقعي آرامش درطول پرواز را براي مسافران آن زمان به ارمغان آورد. بوئينگ 777  با سرعتي بالغ بر۶۰۰ مايل يعني 966 كيلومتر در ساعت پرواز مي كند. با هواپيماي بوئينگ 777 در ۱۹۵۸ ميلادي، بيش از ۱ ميليون مسافر بر بالاي اقيانوس اطلس لذت پرواز را تجربه كردند. اين هواپيما همچنان بر جابجايي مسافران استوار است و هنوز هم موثر در صنعت هواپيمايي به فعاليت خود ادامه مي دهد.

بوئينگ ۷۴۷، سال ۱۹۶۹ BOEING 747

هواپيماي بوئينگ ۷۴۷ يك جمبو جت است كه به عنوان نخستين هواپيما با كاربري حمل و نقل مسافر در سطحي گسترده مورد استفاده در خطوط هوايي قرار گرفت است. در بوئينگ 747  صندلي هاي بيشتري به كار رفته است و يك گزينه مناسب و مقرون بصرفه از نظر تعداد حمل مسافر محسوب شد. موتور توربو فان كه در دهه ي ۱۹۷۰ براي اين هواپيما استفاده شده است، باعث تقليل صداي جت ها هنگام پرواز شدند. بوئينگ 747 در مقابل مدل هاي قبلي هزينه بليط ها را براي مسافران بسيار كاهش داده است.

بوئينگ 747در سال 1969 ميلادي

هواپيماي كنكورد، سال ۱۹۷۶ CONCORDE

در صنعت هواپيما سازي از كنكورد به عنوان پرسرعت ترين تحولات هواپيمايي به خاطر ترنسفورماتورز هاي هواپيما ياد مي كنند. در سال ۱۹۷۸، طبق قانون رقابتي شدن خدمات پرداخت در آمريكا، خطوط هوايي كه از كنكورد بهره مي بردند شاهد بازگشت قابل توجه قدرت در خود بودند. بريتيش اير ويز و اير فرانس جزء شركت هاي هواپيمايي بودند كه از قانون رقابتي خدمات پرداخت پيروي مي كردند و از قدرتمندان خطوط هوايي به حساب مي آمدند.

هواپيماي كنكورد سال 1976 ميلادي

ايرباس ۳۳۰، سال ۱۹۸۸ AIRBUS A320

اولين هواپيمايي كه با سيستمي هوشمند و با برنامه نويسي كامپيوتري وارد خطوط هوايي شد، ايرباس 330 بود. وزن بسيار سبك، دقت بالا، قابل اطمينان و كاهش چشمگير حجم كار خلبان از ويژگي هاي اين ايرباس به شمار مي رفت.با كار گذاشتن نمايشگر در اين هواپيما، استاندارد جديدي در طراحي هواپيما ها شكل گرفت. در اين زمان بود كه بوئينگ ها رقابت خود را با اير باس آغاز كردند.

بوئينگ ۷۸۷، سال ۲۰۱۱ BOEING 787 DREAMLINER

بوئينگ 787 ساخته شده از قطعه هاي سبك آلومينيومي و به صرفه در مصرف سوخت براي مسافت هاي طولاني است. به دليل اين كه مدت زمان طولاني پرواز باعث خستگي مسافران مي شود، فشار و رطوبت در كابين هواپيما به شكل ريز بينانه اي كنترل مي شود و همين امر باعث مي شود كه مسافران پرواز ها بوئينگ 787 را با راحتي و آرامش در سفر بشناسند.برچسب: صنعت هواپيمايي، ساختار هواپيما، بدنه هواپيما، انواع هواپيما، اخبار صنعت هوايي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ تير ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۱۷:۰۱ توسط:jibojet موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :